Foto Roztocze
Szanowanko!

Celem istnienia niniejszej witryny jest przedstawienie najciekawszych zakątków i obiektów leżących na Roztoczu oraz w najbliższych okolicach na fotografiach. FotoRoztocze.com jest więc właściwie stroną fotograficzno-krajoznawczą. Ogromna większość zdjęć tu umieszczonych to zdjęcia analogowe, pochodzące z mojego archiwum oraz zbiorów mego brata Marka Piotrowskiego.

FotoRoztocze.com jest kontynuacją "Extreminady", którą pamiętają nasi starsi goście. Obecnie nie ma tu relacji z wypraw i materiałów krajoznawczych, które jak wiemy były bardzo atrakcyjne dla Was. W najbliższym czasie nie planujemy wznowienia tego typu treści. Wprawdzie nie wykluczamy powrotu relacji z wycieczek albo propozycji tras, jednak musielibyśmy mieć stałe źródło finansowania takiej kompletnie niedochodowej i czasochłonnej "twórczości". Dlatego właśnie Extreminada przeszła do historii i poprzestaliśmy na ekonomicznej i niezajmującej czasu formule jaką widzicie na tej stronie - czyli same zdjęcia z minimalną iością tekstu w podpisach pod nimi.

Eksplorację Roztocza zaczęliśmy na początku lat 90. Najstarsze zdjęcia umieszczone na tej stronie pochodzą z połowy i końca lat 90. Wiele fotografii powstało podczas eskapad z naszymi zacnymi kamratami roztoczańskiej włóczęgi, z których wymienić należy: Piotra (Kmicioraka), Mariusza (Sikora), Waldemara (Kalimarę), Bartka Dybowskiego, a także Wiesława Lipca - pierwszego profesjonalnego fotografa Roztocza oraz innych (patrz Plenery fotograficzne).

Fotografujemy niemal wyłącznie w technice analogowej. Jedynie w kilku pod-galeriach jest nieco zdjęć cyfrowych. Używaliśmy i używamy rozmaite filmy, dzięki czemu mamy w galeriach różnorodność plastyczną, bo każdy film ma inny charakter. Wiele filmów odeszło do historii i z różnych przyczyn (brak surowców na przykład) nie jest możliwe wznowienie ich produkcji, stąd mamy zdjęcia Roztocza wykonane na pewnych materiałach jako jedyni.

Jeśli chodzi o wymiary (jakość) plików, to "najmniejsze" zdjęcia w naszym archiwum to fotografie z aparatów małoobrazkowych, czyli w terminologii cyfrowej - pełna klatka. Inne proporcje kadru (kwadraty, panoramy), oznaczają, że zdjęcie jest większe niż pełna klatka, Nie kadrujemy, a składamy z dwóch i więcej zdjęć, uzyskując w ten sposób większe formaty. W przypadku zdjęć osiągających co najmniej 40 mln pikseli, zamieszczamy tę informację w podpisie, a samą fotografię wstawiamy nieco większą również na stronie. Mówimy o realnych pikselach, a nie "nadmuchanych" przez interpolację, jak ma to miejsce w cyfrze. Wiem, że jest to duże uprszczenie ale pozwala się zorientować osobom nie znającym zawiłości technicznych, zwłaszcza że dziś już mało kto orientuje się czym jest fotografia analogowa. Rozwinięcie tematyki zajęłoby za dużo miejsca.

Piszący te słowa Tomasz zajmuje się aktualizacją (wybór zdjęć, przygotowanie, podpisy). Marek zbudował witrynę w całości i czuwa nad jej prawidłowym funkcjonowaniem oraz okresową modernizacją. Strona jest wykonana i finansowana przez nas w 100%. FotoRoztocze nie ma konta na żadnym portalu społecznościowym, itp.

Aktualności
Nowe fotografie analogowe pojawiają się na stronie co tydzień (w każdą sobotę). Oczywiście wykonane zostały dużo wczesniej, niektóre nawet w poprzednim roku. Fotografia analogowa nie zna słowa pośpiech.
Zobaczysz je w zakładce Nowe Fotografie >

Pozdrawiamy roztocznie
Tomasz & Marek  Piotrowscy