Foto Roztocze
Szanowanko!

Celem istnienia niniejszej witryny jest przedstawienie najciekawszych zakątków i obiektów leżących na Roztoczu oraz w najbliższych okolicach. FotoRoztocze.com jest więc właściwie stroną fotograficzno-krajoznawczą. Ogromna większość zdjęć tu umieszczonych to fotografie analogowe, pochodzące z mojego archiwum oraz zbiorów mego brata Marka Piotrowskiego (po prawej na zdjęciu).

FotoRoztocze.com jest kontynuacją "Extreminady", którą pamiętają nasi starsi goście. Obecnie nie ma tu relacji z wypraw i materiałów krajoznawczych, które jak wiemy były bardzo atrakcyjne dla Was. Póki co nie planujemy wznowienia tego typu treści, ze względu na brak możliwości finansowych. Nie wykluczamy jednak powrotu relacji z wycieczek albo propozycji tras. Jednak musielibyśmy mieć źródło finansowania takiej kompletnie niedochodowej i czasochłonnej "twórczości". Dlatego właśnie Extreminada przeszła do historii i poprzestaliśmy na ekonomicznej i niezajmującej czasu formule jaką widzicie na tej stronie - czyli same zdjęcia z minimalną ilością tekstu w podpisach pod nimi.

Eksplorację Roztocza zaczęliśmy na początku lat 90. Najstarsze zdjęcia umieszczone na tej stronie pochodzą z połowy i końca lat 90. Wiele fotografii powstało podczas eskapad z naszymi zacnymi kamratami roztoczańskiej włóczęgi, z których wymienić należy: Piotra (Kmicioraka), Mariusza (Sikora), Waldemara (Kalimarę), Bartka Dybowskiego i Tomka Michalskiego, a także Wiesława Lipca - pierwszego profesjonalnego fotografa Roztocza oraz innych (patrz Plenery fotograficzne).

Fotografujemy niemal wyłącznie w technice analogowej. Jedynie w kilku pod-galeriach jest nieco zdjęć cyfrowych. Używaliśmy i używamy rozmaite filmy, dzięki czemu mamy w galeriach różnorodność plastyczną, bo każdy film ma innych charakter. Wiele filmów odeszło do historii i z różnych przyczyn (brak surowców na przykład) nie jest możliwe wznowienie ich produkcji, stąd mamy zdjęcia Roztocza wykonane na pewnych materiałach jako jedyni.

Jeśli chodzi o wymiary plików, to najmniejsze zdjęcia w naszym archiwum to fotografie z aparatów małoobrazkowych, czyli w terminologii cyfrowej - pełna klatka. Inne proporcje kadru (kwadraty, panoramy), oznaczają, że zdjęcie jest większe niż pełna klatka, Nie kadrujemy, a składamy z dwóch i więcej zdjęć, uzyskując w ten sposób większe formaty. W przypadku zdjęć osiągających co najmniej 40 mln pikseli, zamieszczamy tę informację w podpisie, a samą fotografię wstawiamy nieco większą również na stronie. Dzięki nieprawdopodobnycm wręcz możliwościomprogramów do wyostrzania opartych o "sztuczną inteligencję", nasze fotografie ostrością nie ustępują najlepszym aparatom cyfrowym.

Ja zajmuję się aktualizacją (wybór zdjęć, przygotowanie, podpisy). Marek zbudował witrynę w całości i czuwa nad jej prawidłowym funkcjonowaniem oraz okresową modernizacją.

FotoRoztocze.com nie ma profilu na żadnym portalu społecznościowym, itp. Zdjęcia jakie tu widzisz są w necie tylko tutaj. Powód jest prosty - brak chętnych do dodatkowego ślęczenia przed monitorem oraz niedorzeczne regulaminy.

FotoRoztocze.com jest w 100% utrzymywane przez nas i nie jest stroną komercyjną, dzięki czemu możesz oglądać nasze zdjęcia z Roztocza i okolic za darmo i bez reklam, a nawet bez tzw. "ciasteczek".

Aktualności
Obecnie wstawiam nowe fotografie analogowe raz na tydzień (w każdą sobotę), wykonane między jesienią 2019, a latem 2020. Czasem dorzucam coś aktualnego z cyfry. Zobaczysz je w zakładce Nowe Fotografie

Pozdrawiam roztocznie
Tomasz Piotrowski